Altinbesik

Turecko

Evžen Janoušek

2014

Jeskyně Altinbesik má krásný název i v češtině. V překladu název znamená Zlatá kolébka. Její vchod byl známý odnepaměti, ale teprve na konci minulého století byl vyhlášen v jejím okolí národní park Altin Besik Magarasi Milli Park a její vstupní část byla zpřístupněna veřejnosti. Vchod s obrovským portálem a jezerem s průzračnou vodou najdeme v bočním kaňonu řeky Manavgat asi 150m nad dnem údolí, 7km jihovýchodně od městečka Ibradi. Tato jeskyně je vlastně vývěr a odvodňuje rozsáhlou oblast západního Tauru v okresech Ibradi, Derebucak a Manavgat. Barvícím pokusem bylo prokázáno propojení jeskyně Altinbesik s ponorovou jeskyní Büyük Düden na polji Kembos. Přímá vzdálenost mezi jeskyněmi je 31 km!

V jeskyni Altinbesik provádíme dlouhodobý výzkum. Během něho byl v okolí jeskyně vyhlášen národní park a jeskyně se prodloužila z několika set metrů na téměř čtyři kilometry. Česká televize odvysílala několik mých dokumentů z této lokality.

Tyto panoramatické fotografie jsem pořídil při letošní expedici TAURUS 2014 do turecké jeskyně ALTINBESIK. Jedná se o unikátní metodu zobrazování jeskynního prostoru. Základem je vytvoření virtuální prohlídky 360 stupňů a její převedení do 2D plochy pro tisk. Pro jednu fotografii je potřeba pořídit minimálně 20 kvalitních záběrů z jednoho místa a následném počítačovém složení v jeden celek. Při focení mi pomáhá několik asistentů, kteří obsluhují až pět radiově odpalovaných blesků.

V České republice jsem jediný, kdo tuto metodu používá v nepřístupných jeskyních. V Evropě vím o jednom španělském jeskyňáři.

Na focení virtuální prohlídky se na podzim 2014 podíleli:

Ondřej Dufek, Martin Hota, Jan Voráček, Hakan Egilmez, Roman Hota, Gülsen Kücükali, Berk Üstün, Ondřej Jäger, Pavel Schmidt, Helena Vysoká, Lucie Sýkorová a Jakub Vostřál.

 

virtuální prohlídka Evžen Janoušek - 2014